509

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
509 г.  во други календари
Грегоријански календар 509
DIX
Ab urbe condita 1262
Асирски календар 5259
Бахајски календар -1335–-1334
Бенгалски календар -84
Берберски календар 1459
Будистички календар 1053
Бурмански календар -129
Византиски календар 6017–6018
Еврејски календар 4269–4270
Ерменски календар
Етиопски календар 501-502
Ирански календар 113 п.с. – 112 п.с.
Исламски календар 117 пред хиџра – 115 пред хиџра
Јулијански календар 509    DIX
Кинески календар 戊子年月日
(3145/3205)
— до —
己丑年月日
(3146/3206)
Коптски календар 225–226
Корејски календар 2842
Календар Мингуо 1403 пред РК
民前1403年
Селевкидски календар 820–821
Тајландски сончев календар 1052
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 565–566
 - Шака самват 431–432
 - Кали југа 3610–3611
Холоценски календар 10509
Џуче-календар нема (пред 1912)

509 (DIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 509. година од новата ера, 509. од првиот милениум, 9. од 6 век и последна од 500-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6017 и 6018 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5259 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4269 и 4270 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1262.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 509. година се протега во 3145 и 3146, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3205 и 3206 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1052. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 117 и 115 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]