537

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
537 г.  во други календари
Грегоријански календар 537
DXXXVII
Ab urbe condita 1290
Асирски календар 5287
Бахајски календар -1307–-1306
Бенгалски календар -56
Берберски календар 1487
Будистички календар 1081
Бурмански календар -101
Византиски календар 6045–6046
Еврејски календар 4297–4298
Ерменски календар
Етиопски календар 529-530
Ирански календар 85 п.с. – 84 п.с.
Исламски календар 88 пред хиџра – 87 пред хиџра
Јулијански календар 537    DXXXVII
Кинески календар 丙辰年月日
(3173/3233)
— до —
丁巳年月日
(3174/3234)
Коптски календар 253–254
Корејски календар 2870
Календар Мингуо 1375 пред РК
民前1375年
Селевкидски календар 848–849
Тајландски сончев календар 1080
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 593–594
 - Шака самват 459–460
 - Кали југа 3638–3639
Холоценски календар 10537
Џуче-календар нема (пред 1912)

537 (DXXXVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 537. година од новата ера, 537. од првиот милениум, 37. од 6 век и осма од 530-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6045 и 6046 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5287 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4297 и 4298 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1290.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 537. година се протега во 3173 и 3174, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3233 и 3234 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1080. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 88 и 87 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]