544

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
544 г.  во други календари
Грегоријански календар 544
DXLIV
Ab urbe condita 1297
Асирски календар 5294
Бахајски календар -1300–-1299
Бенгалски календар -49
Берберски календар 1494
Будистички календар 1088
Бурмански календар -94
Византиски календар 6052–6053
Еврејски календар 4304–4305
Ерменски календар
Етиопски календар 536-537
Ирански календар 78 п.с. – 77 п.с.
Исламски календар 80 пред хиџра – 79 пред хиџра
Јулијански календар 544    DXLIV
Кинески календар 癸亥年月日
(3180/3240)
— до —
甲子年月日
(3181/3241)
Коптски календар 260–261
Корејски календар 2877
Календар Мингуо 1368 пред РК
民前1368年
Селевкидски календар 855–856
Тајландски сончев календар 1087
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 600–601
 - Шака самват 466–467
 - Кали југа 3645–3646
Холоценски календар 10544
Џуче-календар нема (пред 1912)

544 (DXLIV) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 544. година од новата ера, 544. од првиот милениум, 44. од 6 век и петта од 540-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6052 и 6053 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5294 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4304 и 4305 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1297.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 544. година се протега во 3180 и 3181, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3240 и 3241 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1087. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 80 и 79 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]