593

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
593 г.  во други календари
Грегоријански календар 593
DXCIII
Ab urbe condita 1346
Асирски календар 5343
Бахајски календар -1251–-1250
Бенгалски календар 0
Берберски календар 1543
Будистички календар 1137
Бурмански календар -45
Византиски календар 6101–6102
Еврејски календар 4353–4354
Ерменски календар 42
ԹՎ ԽԲ
Етиопски календар 585-586
Ирански календар 29 п.с. – 28 п.с.
Исламски календар 30 пред хиџра – 29 пред хиџра
Јулијански календар 593    DXCIII
Кинески календар 壬子年月日
(3229/3289)
— до —
癸丑年月日
(3230/3290)
Коптски календар 309–310
Корејски календар 2926
Календар Мингуо 1319 пред РК
民前1319年
Селевкидски календар 904–905
Тајландски сончев календар 1136
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 649–650
 - Шака самват 515–516
 - Кали југа 3694–3695
Холоценски календар 10593
Џуче-календар нема (пред 1912)

593 (DXCIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 593. година од новата ера, 593. од првиот милениум, 93. од 6 век и четвртта од 590-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6101 и 6102 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5343 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4353 и 4354 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1346.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 593. година се протега во 3229 и 3230, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3289 и 3290 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1136. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 30 и 29 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]