512

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
512 г.  во други календари
Грегоријански календар 512
DXII
Ab urbe condita 1265
Асирски календар 5262
Бахајски календар -1332–-1331
Бенгалски календар -81
Берберски календар 1462
Будистички календар 1056
Бурмански календар -126
Византиски календар 6020–6021
Еврејски календар 4272–4273
Ерменски календар
Етиопски календар 504-505
Ирански календар 110 п.с. – 109 п.с.
Исламски календар 113 пред хиџра – 112 пред хиџра
Јулијански календар 512    DXII
Кинески календар 辛卯年月日
(3148/3208)
— до —
壬辰年月日
(3149/3209)
Коптски календар 228–229
Корејски календар 2845
Календар Мингуо 1400 пред РК
民前1400年
Селевкидски календар 823–824
Тајландски сончев календар 1055
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 568–569
 - Шака самват 434–435
 - Кали југа 3613–3614
Холоценски календар 10512
Џуче-календар нема (пред 1912)

512 (DXII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 512. година од новата ера, 512. од првиот милениум, 12. од 6 век и трета од 510-тите.

Други календари[edit | edit source]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6020 и 6021 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5262 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4272 и 4273 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1265.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 512. година се протега во 3148 и 3149, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3208 и 3209 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1055. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 113 и 112 година пред хиџра.

Настани[edit | edit source]

Родени[edit | edit source]

Починале[edit | edit source]