572

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
572 г.  во други календари
Грегоријански календар 572
DLXXII
Ab urbe condita 1325
Асирски календар 5322
Бахајски календар -1272–-1271
Бенгалски календар -21
Берберски календар 1522
Будистички календар 1116
Бурмански календар -66
Византиски календар 6080–6081
Еврејски календар 4332–4333
Ерменски календар 21
ԹՎ ԻԱ
Етиопски календар 564-565
Ирански календар 50 п.с. – 49 п.с.
Исламски календар 52 пред хиџра – 51 пред хиџра
Јулијански календар 572    DLXXII
Кинески календар 辛卯年月日
(3208/3268)
— до —
壬辰年月日
(3209/3269)
Коптски календар 288–289
Корејски календар 2905
Календар Мингуо 1340 пред РК
民前1340年
Селевкидски календар 883–884
Тајландски сончев календар 1115
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 628–629
 - Шака самват 494–495
 - Кали југа 3673–3674
Холоценски календар 10572
Џуче-календар нема (пред 1912)

572 (DLXXII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 572. година од новата ера, 572. од првиот милениум, 72. од 6 век и трета од 570-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6080 и 6081 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5322 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4332 и 4333 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1325.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 572. година се протега во 3208 и 3209, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3268 и 3269 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1115. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 52 и 51 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]