578

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
578 г.  во други календари
Грегоријански календар 578
DLXXVIII
Ab urbe condita 1331
Асирски календар 5328
Бахајски календар -1266–-1265
Бенгалски календар -15
Берберски календар 1528
Будистички календар 1122
Бурмански календар -60
Византиски календар 6086–6087
Еврејски календар 4338–4339
Ерменски календар 27
ԹՎ ԻԷ
Етиопски календар 570-571
Ирански календар 44 п.с. – 43 п.с.
Исламски календар 45 пред хиџра – 44 пред хиџра
Јулијански календар 578    DLXXVIII
Кинески календар 丁酉年月日
(3214/3274)
— до —
戊戌年月日
(3215/3275)
Коптски календар 294–295
Корејски календар 2911
Календар Мингуо 1334 пред РК
民前1334年
Селевкидски календар 889–890
Тајландски сончев календар 1121
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 634–635
 - Шака самват 500–501
 - Кали југа 3679–3680
Холоценски календар 10578
Џуче-календар нема (пред 1912)

578 (DLXXVIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 578. година од новата ера, 578. од првиот милениум, 78. од 6 век и деветта од 570-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6086 и 6087 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5328 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4338 и 4339 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1331.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 578. година се протега во 3214 и 3215, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3274 и 3275 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1121. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 45 и 44 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]