Прејди на содржината

503

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
503 во разни календари
Грегоријански календар503
DIII
Ab urbe condita1256
Асирски календар5253
Балиски календар424–425
Бенгалски календар−90
Берберски календар1453
Будистички календар1047
Бурмански календар−135
Византиски календар6011–6012
Кинески календар壬午(вод. коњ)
3199 или 3139
    — до —
癸未年 (вод. коза)
3200 или 3140
Коптски календар219–220
Етиопски календар495–496
Еврејски календар4263–4264
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера559–560
 - Сачка ера424–425
 - Кали-југа3603–3604
Холоценски календар10503
Ирански календар119 п.п. – 118 п.п.
Исламски календар123 п.х. – 122 п.х.
Јавански календар389–390
Јулијански календар503
DIII
Корејски календар2836
Мингуо-календар1409 пред Р. Кина
民前1409年
Нанакшахи−965
Селевкидски календар814/815 г.г.
Тајландски сончев календар1045–1046
Тибетски календар阳水马年
(машка вода-коњ)
629 или 248 или −524
    — до —
阴水羊年
(женска вода-коза)
630 или 249 или −523

503 (DIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 503 година од новата ера, 503. од првиот милениум, 3. од VI век и четвртта од 500-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6011 и 6012 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5253 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4263 и 4264 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1256.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 503 година се протега во 3139 и 3140, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3199 и 3200 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1046. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 123 и 122 година пред хиџра.

Починале

[уреди | уреди извор]