508

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
508 г.  во други календари
Грегоријански календар 508
DVIII
Ab urbe condita 1261
Асирски календар 5258
Бахајски календар -1336–-1335
Бенгалски календар -85
Берберски календар 1458
Будистички календар 1052
Бурмански календар -130
Византиски календар 6016–6017
Еврејски календар 4268–4269
Ерменски календар нема
Етиопски календар 500–501
Игбо-календар
 - Нри-Игбо -492–-491
Ирански календар 114 п.с. – 113 п.с.
Исламски календар 118 пред хиџра – 117 пред хиџра
Јапонски календар
Јулијански календар 508    DVIII
Кинески календар 丁亥年月日
(3144/3204)
— до —
戊子年月日
(3145/3205)
Коптски календар 224–225
Корејски календар 2841
Календар Мингуо 1404 пред РК
民前1404年
Селевкидски календар 819–820
Тајландски сончев календар 1051
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 564–565
 - Шака самват 430–431
 - Кали југа 3609–3610
Француски револуционерен календар
-1284–-1283
Холоценски календар 10508
Џуче-календар нема (пред 1912)

508 (DVIII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 508. година од новата ера, 508. од првиот милениум, 8. од 6 век и деветта од 500-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6016 и 6017 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5258 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4268 и 4269 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1261.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 508. година се протега во 3144 и 3145, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3204 и 3205 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1051. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 118 и 117 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]