539

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
539 во разни календари
Грегоријански календар539
DXXXIX
Ab urbe condita1292
Асирски календар5289
Балиски календар460–461
Бенгалски календар−54
Берберски календар1489
Будистички календар1083
Бурмански календар−99
Византиски календар6047–6048
Кинески календар戊午(зем. коњ)
3235 или 3175
    — до —
己未年 (зем. коза)
3236 или 3176
Коптски календар255–256
Етиопски календар531–532
Еврејски календар4299–4300
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера595–596
 - Сачка ера460–461
 - Кали-југа3639–3640
Холоценски календар10539
Ирански календар83 п.п. – 82 п.п.
Исламски календар86 п.х. – 85 п.х.
Јавански календар426–427
Јулијански календар539
DXXXIX
Корејски календар2872
Мингуо-календар1373 пред Р. Кина
民前1373年
Нанакшахи−929
Селевкидски календар850/851 г.г.
Тајландски сончев календар1081–1082
Тибетски календар阳土马年
(машка земја-коњ)
665 или 284 или −488
    — до —
阴土羊年
(женска земја-коза)
666 или 285 или −487

539 (DXXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 539 година од новата ера, 539. од првиот милениум, 39. од VI век и последна од 530-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6047 и 6048 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5289 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4299 и 4300 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1292.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 539 година се протега во 3175 и 3176, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3235 и 3236 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1082. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 86 и 85 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]