525

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
525 во разни календари
Грегоријански календар525
DXXV
Ab urbe condita1278
Асирски календар5275
Балиски календар446–447
Бенгалски календар−68
Берберски календар1475
Будистички календар1069
Бурмански календар−113
Византиски календар6033–6034
Кинески календар甲辰(дрв. змеј)
3221 или 3161
    — до —
乙巳年 (дрв. змија)
3222 или 3162
Коптски календар241–242
Етиопски календар517–518
Еврејски календар4285–4286
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера581–582
 - Сачка ера446–447
 - Кали-југа3625–3626
Холоценски календар10525
Ирански календар97 п.п. – 96 п.п.
Исламски календар100 п.х. – 99 п.х.
Јавански календар412–413
Јулијански календар525
DXXV
Корејски календар2858
Мингуо-календар1387 пред Р. Кина
民前1387年
Нанакшахи−943
Селевкидски календар836/837 г.г.
Тајландски сончев календар1067–1068
Тибетски календар阳木龙年
(машко дрво-змеј)
651 или 270 или −502
    — до —
阴木蛇年
(женско дрво-змија)
652 или 271 или −501

525 (DXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 525 година од новата ера, 525. од првиот милениум, 25. од VI век и шеста од 520-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6033 и 6034 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5275 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4285 и 4286 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1278.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 525 година се протега во 3161 и 3162, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3221 и 3222 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1068. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 100 и 99 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]