Прејди на содржината

561

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
561 во разни календари
Грегоријански календар561
DLXI
Ab urbe condita1314
Ерменски календар10
ԹՎ Ժ
Асирски календар5311
Балиски календар482–483
Бенгалски календар−32
Берберски календар1511
Будистички календар1105
Бурмански календар−77
Византиски календар6069–6070
Кинески календар庚辰(мет. змеј)
3257 или 3197
    — до —
辛巳年 (мет. змија)
3258 или 3198
Коптски календар277–278
Етиопски календар553–554
Еврејски календар4321–4322
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера617–618
 - Сачка ера482–483
 - Кали-југа3661–3662
Холоценски календар10561
Ирански календар61 п.п. – 60 п.п.
Исламски календар63 п.х. – 62 п.х.
Јавански календар449–450
Јулијански календар561
DLXI
Корејски календар2894
Мингуо-календар1351 пред Р. Кина
民前1351年
Нанакшахи−907
Селевкидски календар872/873 г.г.
Тајландски сончев календар1103–1104
Тибетски календар阳金龙年
(машко железо-змеј)
687 или 306 или −466
    — до —
阴金蛇年
(женско железо-змија)
688 или 307 или −465

561 (DLXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 561 година од новата ера, 561. од првиот милениум, 61. од VI век и втора од 560-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6069 и 6070 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5311 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4321 и 4322 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1314.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 561 година се протега во 3197 и 3198, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3257 и 3258 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1104. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 63 и 62 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]