587

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
587 во разни календари
Грегоријански календар587
DLXXXVII
Ab urbe condita1340
Ерменски календар36
ԹՎ ԼԶ
Асирски календар5337
Балиски календар508–509
Бенгалски календар−6
Берберски календар1537
Будистички календар1131
Бурмански календар−51
Византиски календар6095–6096
Кинески календар丙午(огн. коњ)
3283 или 3223
    — до —
丁未年 (огн. коза)
3284 или 3224
Коптски календар303–304
Етиопски календар579–580
Еврејски календар4347–4348
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера643–644
 - Сачка ера508–509
 - Кали-југа3687–3688
Холоценски календар10587
Ирански календар35 п.п. – 34 п.п.
Исламски календар36 п.х. – 35 п.х.
Јавански календар476–477
Јулијански календар587
DLXXXVII
Корејски календар2920
Мингуо-календар1325 пред Р. Кина
民前1325年
Нанакшахи−881
Селевкидски календар898/899 г.г.
Тајландски сончев календар1129–1130
Тибетски календар阳火马年
(машки оган-коњ)
713 или 332 или −440
    — до —
阴火羊年
(женски оган-коза)
714 или 333 или −439

587 (DLXXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 587 година од новата ера, 587. од првиот милениум, 87. од VI век и осма од 580-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6095 и 6096 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5337 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4347 и 4348 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1340.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 587 година се протега во 3223 и 3224, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3283 и 3284 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1130. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 36 и 35 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 587 на Ризницата ?