571

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
571 г.  во други календари
Грегоријански календар 571
DLXXI
Ab urbe condita 1324
Асирски календар 5321
Бахајски календар -1273–-1272
Бенгалски календар -22
Берберски календар 1521
Будистички календар 1115
Бурмански календар -67
Византиски календар 6079–6080
Еврејски календар 4331–4332
Ерменски календар 20
ԹՎ Ի
Етиопски календар 563-564
Ирански календар 51 п.с. – 50 п.с.
Исламски календар 53 пред хиџра – 52 пред хиџра
Јулијански календар 571    DLXXI
Кинески календар 庚寅年月日
(3207/3267)
— до —
辛卯年月日
(3208/3268)
Коптски календар 287–288
Корејски календар 2904
Календар Мингуо 1341 пред РК
民前1341年
Селевкидски календар 882–883
Тајландски сончев календар 1114
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 627–628
 - Шака самват 493–494
 - Кали југа 3672–3673
Холоценски календар 10571
Џуче-календар нема (пред 1912)

571 (DLXXI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 571. година од новата ера, 571. од првиот милениум, 71. од 6 век и втора од 570-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6079 и 6080 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5321 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4331 и 4332 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1324.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 571. година се протега во 3207 и 3208, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3267 и 3268 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1114. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 53 и 52 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]