513

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
513 г.  во други календари
Грегоријански календар 513
DXIII
Ab urbe condita 1266
Асирски календар 5263
Бахајски календар -1331–-1330
Бенгалски календар -80
Берберски календар 1463
Будистички календар 1057
Бурмански календар -125
Византиски календар 6021–6022
Еврејски календар 4273–4274
Ерменски календар
Етиопски календар 505-506
Ирански календар 109 п.с. – 108 п.с.
Исламски календар 112 пред хиџра – 111 пред хиџра
Јулијански календар 513    DXIII
Кинески календар 壬辰年月日
(3149/3209)
— до —
癸巳年月日
(3150/3210)
Коптски календар 229–230
Корејски календар 2846
Календар Мингуо 1399 пред РК
民前1399年
Селевкидски календар 824–825
Тајландски сончев календар 1056
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 569–570
 - Шака самват 435–436
 - Кали југа 3614–3615
Холоценски календар 10513
Џуче-календар нема (пред 1912)

513 (DXIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 513. година од новата ера, 513. од првиот милениум, 13. од 6 век и четвртта од 510-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6021 и 6022 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5263 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4273 и 4274 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1266.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 513. година се протега во 3149 и 3150, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3209 и 3210 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1056. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 112 и 111 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]