581

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
581 г.  во други календари
Грегоријански календар 581
DLXXXI
Ab urbe condita 1334
Асирски календар 5331
Бахајски календар -1263–-1262
Бенгалски календар -12
Берберски календар 1531
Будистички календар 1125
Бурмански календар -57
Византиски календар 6089–6090
Еврејски календар 4341–4342
Ерменски календар 30
ԹՎ Լ
Етиопски календар 573-574
Ирански календар 41 п.с. – 40 п.с.
Исламски календар 42 пред хиџра – 41 пред хиџра
Јулијански календар 581    DLXXXI
Кинески календар 庚子年月日
(3217/3277)
— до —
辛丑年月日
(3218/3278)
Коптски календар 297–298
Корејски календар 2914
Календар Мингуо 1331 пред РК
民前1331年
Селевкидски календар 892–893
Тајландски сончев календар 1124
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 637–638
 - Шака самват 503–504
 - Кали југа 3682–3683
Холоценски календар 10581
Џуче-календар нема (пред 1912)

581 (DLXXXI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 581. година од новата ера, 581. од првиот милениум, 81. од 6 век и втора од 580-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6089 и 6090 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5331 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4341 и 4342 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1334.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 581. година се протега во 3217 и 3218, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3277 и 3278 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1124. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 42 и 41 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]