556

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
556 г.  во други календари
Грегоријански календар 556
DLVI
Ab urbe condita 1309
Асирски календар 5306
Бахајски календар -1288–-1287
Бенгалски календар -37
Берберски календар 1506
Будистички календар 1100
Бурмански календар -82
Византиски календар 6064–6065
Еврејски календар 4316–4317
Ерменски календар 5
ԹՎ Ե
Етиопски календар 548–549
Игбо-календар
 - Нри-Игбо -444–-443
Ирански календар 66 п.с. – 65 п.с.
Исламски календар 68 пред хиџра – 67 пред хиџра
Јапонски календар
Јулијански календар 556    DLVI
Кинески календар 乙亥年月日
(3192/3252)
— до —
丙子年月日
(3193/3253)
Коптски календар 272–273
Корејски календар 2889
Календар Мингуо 1356 пред РК
民前1356年
Селевкидски календар 867–868
Тајландски сончев календар 1099
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 612–613
 - Шака самват 478–479
 - Кали југа 3657–3658
Француски револуционерен календар Грешка во Lua: Неважечки број -1236Грешка во Lua: Неважечки број -1235
-1236–-1235
Холоценски календар 10556
Џуче-календар нема (пред 1912)

556 (DLVI) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 556. година од новата ера, 556. од првиот милениум, 56. од 6 век и седма од 550-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6064 и 6065 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5306 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4316 и 4317 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1309.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 556. година се протега во 3192 и 3193, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3252 и 3253 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1099. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 68 и 67 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]