542

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
542 во разни календари
Грегоријански календар542
DXLII
Ab urbe condita1295
Асирски календар5292
Балиски календар463–464
Бенгалски календар−51
Берберски календар1492
Будистички календар1086
Бурмански календар−96
Византиски календар6050–6051
Кинески календар辛酉(мет. петел)
3238 или 3178
    — до —
壬戌年 (вод. куче)
3239 или 3179
Коптски календар258–259
Етиопски календар534–535
Еврејски календар4302–4303
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера598–599
 - Сачка ера463–464
 - Кали-југа3642–3643
Холоценски календар10542
Ирански календар80 п.п. – 79 п.п.
Исламски календар83 п.х. – 81 п.х.
Јавански календар429–430
Јулијански календар542
DXLII
Корејски календар2875
Мингуо-календар1370 пред Р. Кина
民前1370年
Нанакшахи−926
Селевкидски календар853/854 г.г.
Тајландски сончев календар1084–1085
Тибетски календар阴金鸡年
(женско железо-петел)
668 или 287 или −485
    — до —
阳水狗年
(машка вода-куче)
669 или 288 или −484

542 (DXLII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 542 година од новата ера, 542. од првиот милениум, 42. од VI век и трета од 540-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6050 и 6051 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5292 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4302 и 4303 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1295.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 542 година се протега во 3178 и 3179, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3238 и 3239 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1085. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 83 и 81 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]