543

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
543 г.  во други календари
Грегоријански календар 543
DXLIII
Ab urbe condita 1296
Асирски календар 5293
Бахајски календар -1301–-1300
Бенгалски календар -50
Берберски календар 1493
Будистички календар 1087
Бурмански календар -95
Византиски календар 6051–6052
Еврејски календар 4303–4304
Ерменски календар
Етиопски календар 535-536
Ирански календар 79 п.с. – 78 п.с.
Исламски календар 81 пред хиџра – 80 пред хиџра
Јулијански календар 543    DXLIII
Кинески календар 壬戌年月日
(3179/3239)
— до —
癸亥年月日
(3180/3240)
Коптски календар 259–260
Корејски календар 2876
Календар Мингуо 1369 пред РК
民前1369年
Селевкидски календар 854–855
Тајландски сончев календар 1086
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 599–600
 - Шака самват 465–466
 - Кали југа 3644–3645
Холоценски календар 10543
Џуче-календар нема (пред 1912)

543 (DXLIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 543. година од новата ера, 543. од првиот милениум, 43. од 6 век и четвртта од 540-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6051 и 6052 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5293 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4303 и 4304 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1296.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 543. година се протега во 3179 и 3180, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3239 и 3240 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1086. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 81 и 80 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]