540

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
540 г.  во други календари
Грегоријански календар 540
DXL
Ab urbe condita 1293
Асирски календар 5290
Бахајски календар -1304–-1303
Бенгалски календар -53
Берберски календар 1490
Будистички календар 1084
Бурмански календар -98
Византиски календар 6048–6049
Еврејски календар 4300–4301
Ерменски календар
Етиопски календар 532-533
Ирански календар 82 п.с. – 81 п.с.
Исламски календар 85 пред хиџра – 84 пред хиџра
Јулијански календар 540    DXL
Кинески календар 己未年月日
(3176/3236)
— до —
庚申年月日
(3177/3237)
Коптски календар 256–257
Корејски календар 2873
Календар Мингуо 1372 пред РК
民前1372年
Селевкидски календар 851–852
Тајландски сончев календар 1083
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 596–597
 - Шака самват 462–463
 - Кали југа 3641–3642
Холоценски календар 10540
Џуче-календар нема (пред 1912)

540 (DXL) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 540. година од новата ера, 540. од првиот милениум, 40. од 6 век и прва од 540-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6048 и 6049 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5290 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4300 и 4301 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1293.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 540. година се протега во 3176 и 3177, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3236 и 3237 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1083. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 85 и 84 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]