541

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
541 г.  во други календари
Грегоријански календар 541
DXLI
Ab urbe condita 1294
Асирски календар 5291
Бахајски календар -1303–-1302
Бенгалски календар -52
Берберски календар 1491
Будистички календар 1085
Бурмански календар -97
Византиски календар 6049–6050
Еврејски календар 4301–4302
Ерменски календар
Етиопски календар 533-534
Ирански календар 81 п.с. – 80 п.с.
Исламски календар 84 пред хиџра – 83 пред хиџра
Јулијански календар 541    DXLI
Кинески календар 庚申年月日
(3177/3237)
— до —
辛酉年月日
(3178/3238)
Коптски календар 257–258
Корејски календар 2874
Календар Мингуо 1371 пред РК
民前1371年
Селевкидски календар 852–853
Тајландски сончев календар 1084
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 597–598
 - Шака самват 463–464
 - Кали југа 3642–3643
Холоценски календар 10541
Џуче-календар нема (пред 1912)

541 (DXLI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 541. година од новата ера, 541. од првиот милениум, 41. од 6 век и втора од 540-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6049 и 6050 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5291 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4301 и 4302 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1294.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 541. година се протега во 3177 и 3178, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3237 и 3238 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1084. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 84 и 83 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]