548

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
548 г.  во други календари
Грегоријански календар 548
DXLVIII
Ab urbe condita 1301
Асирски календар 5298
Бахајски календар -1296–-1295
Бенгалски календар -45
Берберски календар 1498
Будистички календар 1092
Бурмански календар -90
Византиски календар 6056–6057
Еврејски календар 4308–4309
Ерменски календар
Етиопски календар 540-541
Ирански календар 74 п.с. – 73 п.с.
Исламски календар 76 пред хиџра – 75 пред хиџра
Јулијански календар 548    DXLVIII
Кинески календар 丁卯年月日
(3184/3244)
— до —
戊辰年月日
(3185/3245)
Коптски календар 264–265
Корејски календар 2881
Календар Мингуо 1364 пред РК
民前1364年
Селевкидски календар 859–860
Тајландски сончев календар 1091
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 604–605
 - Шака самват 470–471
 - Кали југа 3649–3650
Холоценски календар 10548
Џуче-календар нема (пред 1912)

548 (DXLVIII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 548. година од новата ера, 548. од првиот милениум, 48. од 6 век и деветта од 540-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6056 и 6057 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5298 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4308 и 4309 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1301.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 548. година се протега во 3184 и 3185, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3244 и 3245 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1091. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 76 и 75 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]