586

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
586 во разни календари
Грегоријански календар586
DLXXXVI
Ab urbe condita1339
Ерменски календар35
ԹՎ ԼԵ
Асирски календар5336
Балиски календар507–508
Бенгалски календар−7
Берберски календар1536
Будистички календар1130
Бурмански календар−52
Византиски календар6094–6095
Кинески календар乙巳(дрв. змија)
3282 или 3222
    — до —
丙午年 (огн. коњ)
3283 или 3223
Коптски календар302–303
Етиопски календар578–579
Еврејски календар4346–4347
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера642–643
 - Сачка ера507–508
 - Кали-југа3686–3687
Холоценски календар10586
Ирански календар36 п.п. – 35 п.п.
Исламски календар37 п.х. – 36 п.х.
Јавански календар475–476
Јулијански календар586
DLXXXVI
Корејски календар2919
Мингуо-календар1326 пред Р. Кина
民前1326年
Нанакшахи−882
Селевкидски календар897/898 г.г.
Тајландски сончев календар1128–1129
Тибетски календар阴木蛇年
(женско дрво-змија)
712 или 331 или −441
    — до —
阳火马年
(машки оган-коњ)
713 или 332 или −440

586 (DLXXXVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 586 година од новата ера, 586. од првиот милениум, 86. од VI век и седма од 580-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6094 и 6095 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5336 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4346 и 4347 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1339.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 586 година се протега во 3222 и 3223, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3282 и 3283 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1129. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 37 и 36 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 586 на Ризницата ?