564

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
564 г.  во други календари
Грегоријански календар 564
DLXIV
Ab urbe condita 1317
Асирски календар 5314
Бахајски календар -1280–-1279
Бенгалски календар -29
Берберски календар 1514
Будистички календар 1108
Бурмански календар -74
Византиски календар 6072–6073
Еврејски календар 4324–4325
Ерменски календар 13
ԹՎ ԺԳ
Етиопски календар 556-557
Ирански календар 58 п.с. – 57 п.с.
Исламски календар 60 пред хиџра – 59 пред хиџра
Јулијански календар 564    DLXIV
Кинески календар 癸未年月日
(3200/3260)
— до —
甲申年月日
(3201/3261)
Коптски календар 280–281
Корејски календар 2897
Календар Мингуо 1348 пред РК
民前1348年
Селевкидски календар 875–876
Тајландски сончев календар 1107
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 620–621
 - Шака самват 486–487
 - Кали југа 3665–3666
Холоценски календар 10564
Џуче-календар нема (пред 1912)

564 (DLXIV) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 564. година од новата ера, 564. од првиот милениум, 64. од 6 век и петта од 560-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6072 и 6073 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5314 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4324 и 4325 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1317.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 564. година се протега во 3200 и 3201, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3260 и 3261 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1107. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 60 и 59 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]