600

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
600 г.  во други календари
Грегоријански календар 600
DC
Ab urbe condita 1353
Асирски календар 5350
Бахајски календар -1244–-1243
Бенгалски календар 7
Берберски календар 1550
Будистички календар 1144
Бурмански календар -38
Византиски календар 6108–6109
Еврејски календар 4360–4361
Ерменски календар 49
ԹՎ ԽԹ
Етиопски календар 592-593
Ирански календар 22 п.с. – 21 п.с.
Исламски календар 23 пред хиџра – 22 пред хиџра
Јулијански календар 600    DC
Кинески календар 己未年月日
(3236/3296)
— до —
庚申年月日
(3237/3297)
Коптски календар 316–317
Корејски календар 2933
Календар Мингуо 1312 пред РК
民前1312年
Селевкидски календар 911–912
Тајландски сончев календар 1143
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 656–657
 - Шака самват 522–523
 - Кали југа 3701–3702
Холоценски календар 10600
Џуче-календар нема (пред 1912)

600 (DC) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 600. година од новата ера, 600. од првиот милениум, последна од 6 век и прва од 600-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6108 и 6109 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5350 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4360 и 4361 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1353.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 600. година се протега во 3236 и 3237, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3296 и 3297 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1143. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 23 и 22 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]