518

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
518 г.  во други календари
Грегоријански календар 518
DXVIII
Ab urbe condita 1271
Асирски календар 5268
Бахајски календар -1326–-1325
Бенгалски календар -75
Берберски календар 1468
Будистички календар 1062
Бурмански календар -120
Византиски календар 6026–6027
Еврејски календар 4278–4279
Ерменски календар
Етиопски календар 510-511
Ирански календар 104 п.с. – 103 п.с.
Исламски календар 107 пред хиџра – 106 пред хиџра
Јулијански календар 518    DXVIII
Кинески календар 丁酉年月日
(3154/3214)
— до —
戊戌年月日
(3155/3215)
Коптски календар 234–235
Корејски календар 2851
Календар Мингуо 1394 пред РК
民前1394年
Селевкидски календар 829–830
Тајландски сончев календар 1061
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 574–575
 - Шака самват 440–441
 - Кали југа 3619–3620
Холоценски календар 10518
Џуче-календар нема (пред 1912)

518 (DXVIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 518. година од новата ера, 518. од првиот милениум, 18. од 6 век и деветта од 510-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6026 и 6027 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5268 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4278 и 4279 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1271.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 518. година се протега во 3154 и 3155, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3214 и 3215 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1061. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 107 и 106 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]