551

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
551 г.  во други календари
Грегоријански календар 551
DLI
Ab urbe condita 1304
Асирски календар 5301
Бахајски календар -1293–-1292
Бенгалски календар -42
Берберски календар 1501
Будистички календар 1095
Бурмански календар -87
Византиски календар 6059–6060
Еврејски календар 4311–4312
Ерменски календар 0
ԹՎ
Етиопски календар 543-544
Ирански календар 71 п.с. – 70 п.с.
Исламски календар 73 пред хиџра – 72 пред хиџра
Јулијански календар 551    DLI
Кинески календар 庚午年月日
(3187/3247)
— до —
辛未年月日
(3188/3248)
Коптски календар 267–268
Корејски календар 2884
Календар Мингуо 1361 пред РК
民前1361年
Селевкидски календар 862–863
Тајландски сончев календар 1094
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 607–608
 - Шака самват 473–474
 - Кали југа 3652–3653
Холоценски календар 10551
Џуче-календар нема (пред 1912)

551 (DLI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 551. година од новата ера, 551. од првиот милениум, 51. од 6 век и втора од 550-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6059 и 6060 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5301 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4311 и 4312 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1304.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 551. година се протега во 3187 и 3188, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3247 и 3248 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1094. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 73 и 72 година пред хиџра. Годината 551 (DLI) била обична година која започнала во ден недела од Јулијанскиот календар. Бројот 551 за оваа година се користел од почетокот на средновековниот период, кога Ано Домини станал метод кој се користи во Европа за именување на годините.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]