Бејрут

Координати: 33°53′13″N 35°30′47″E / 33.88694° СГШ; 35.51306° ИГД / 33.88694; 35.51306
Од Википедија — слободната енциклопедија

33°53′13″N 35°30′47″E / 33.88694° СГШ; 35.51306° ИГД / 33.88694; 35.51306

Бејрут
بيروت Bayrūt
Beyrouth (French)
Знаме на Бејрут
Амблем
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Lebanon" does not existЛокација во Либан.
Координати: 33°53′13″N 35°30′47″E / 33.88694° СГШ; 35.51306° ИГД / 33.88694; 35.51306
Држава Либан
ГувернаторатБејрут, Престолнина
Управа
 • ГрадоначалникАбдел Муним Арис[1]
Површина
 • Градска648 км2 (250 ми2)
Население (2007)
 • Градско1 812 000
 • Густина2.800/км2 (7,000/ми2)
 • Метро~ 2 600 000
Час. појас+2
 • Лете (ЛСВ)+3 (UTC)
Мреж. местоГрад Бејрут

Бејрут (арапски: بيروت, Bayrūt) е престолнина и најголем град на Либан со население над 2,1 милиони, 2007. Сместен на полуостров на либанското средоземно крајбрежје. Спомнат е уште во старо египетските Тел ел Амарна записи, во 15 век п.н.е, со континуиран живот до ден денес.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

{{|2}}

Дополнителна литература[уреди | уреди извор]

  • Linda Jones Hall, Roman Berytus: Beirut in Late Antiquity, 2004.
  • Samir Kassir, Histoire de Beyrouth, Fayard 2003.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]