579

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
579 г.  во други календари
Грегоријански календар 579
DLXXIX
Ab urbe condita 1332
Асирски календар 5329
Бахајски календар -1265–-1264
Бенгалски календар -14
Берберски календар 1529
Будистички календар 1123
Бурмански календар -59
Византиски календар 6087–6088
Еврејски календар 4339–4340
Ерменски календар 28
ԹՎ ԻԸ
Етиопски календар 571-572
Ирански календар 43 п.с. – 42 п.с.
Исламски календар 44 пред хиџра – 43 пред хиџра
Јулијански календар 579    DLXXIX
Кинески календар 戊戌年月日
(3215/3275)
— до —
己亥年月日
(3216/3276)
Коптски календар 295–296
Корејски календар 2912
Календар Мингуо 1333 пред РК
民前1333年
Селевкидски календар 890–891
Тајландски сончев календар 1122
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 635–636
 - Шака самват 501–502
 - Кали југа 3680–3681
Холоценски календар 10579
Џуче-календар нема (пред 1912)

579 (DLXXIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 579. година од новата ера, 579. од првиот милениум, 79. од 6 век и последна од 570-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6087 и 6088 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5329 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4339 и 4340 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1332.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 579. година се протега во 3215 и 3216, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3275 и 3276 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1122. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 44 и 43 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]