567

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
567 во разни календари
Грегоријански календар567
DLXVII
Ab urbe condita1320
Ерменски календар16
ԹՎ ԺԶ
Асирски календар5317
Балиски календар488–489
Бенгалски календар−26
Берберски календар1517
Будистички календар1111
Бурмански календар−71
Византиски календар6075–6076
Кинески календар丙戌(огн. куче)
3263 или 3203
    — до —
丁亥年 (огн. свиња)
3264 или 3204
Коптски календар283–284
Етиопски календар559–560
Еврејски календар4327–4328
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера623–624
 - Сачка ера488–489
 - Кали-југа3667–3668
Холоценски календар10567
Ирански календар55 п.п. – 54 п.п.
Исламски календар57 п.х. – 56 п.х.
Јавански календар455–456
Јулијански календар567
DLXVII
Корејски календар2900
Мингуо-календар1345 пред Р. Кина
民前1345年
Нанакшахи−901
Селевкидски календар878/879 г.г.
Тајландски сончев календар1109–1110
Тибетски календар阳火狗年
(машки оган-куче)
693 или 312 или −460
    — до —
阴火猪年
(женски оган-свиња)
694 или 313 или −459

567 (DLXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 567 година од новата ера, 567. од првиот милениум, 67. од VI век и осма од 560-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6075 и 6076 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5317 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4327 и 4328 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1320.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 567 година се протега во 3203 и 3204, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3263 и 3264 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1110. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 57 и 56 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]