527

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
527 г.  во други календари
Грегоријански календар 527
DXXVII
Ab urbe condita 1280
Асирски календар 5277
Бахајски календар -1317–-1316
Бенгалски календар -66
Берберски календар 1477
Будистички календар 1071
Бурмански календар -111
Византиски календар 6035–6036
Еврејски календар 4287–4288
Ерменски календар
Етиопски календар 519-520
Ирански календар 95 п.с. – 94 п.с.
Исламски календар 98 пред хиџра – 97 пред хиџра
Јулијански календар 527    DXXVII
Кинески календар 丙午年月日
(3163/3223)
— до —
丁未年月日
(3164/3224)
Коптски календар 243–244
Корејски календар 2860
Календар Мингуо 1385 пред РК
民前1385年
Селевкидски календар 838–839
Тајландски сончев календар 1070
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 583–584
 - Шака самват 449–450
 - Кали југа 3628–3629
Холоценски календар 10527
Џуче-календар нема (пред 1912)

527 (DXXVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 527. година од новата ера, 527. од првиот милениум, 27. од 6 век и осма од 520-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6035 и 6036 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5277 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4287 и 4288 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1280.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 527. година се протега во 3163 и 3164, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3223 и 3224 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1070. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 98 и 97 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]