569

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
569 во разни календари
Грегоријански календар569
DLXIX
Ab urbe condita1322
Ерменски календар18
ԹՎ ԺԸ
Асирски календар5319
Балиски календар490–491
Бенгалски календар−24
Берберски календар1519
Будистички календар1113
Бурмански календар−69
Византиски календар6077–6078
Кинески календар戊子(зем. стаорец)
3265 или 3205
    — до —
己丑年 (зем. вол)
3266 или 3206
Коптски календар285–286
Етиопски календар561–562
Еврејски календар4329–4330
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера625–626
 - Сачка ера490–491
 - Кали-југа3669–3670
Холоценски календар10569
Ирански календар53 п.п. – 52 п.п.
Исламски календар55 п.х. – 54 п.х.
Јавански календар457–458
Јулијански календар569
DLXIX
Корејски календар2902
Мингуо-календар1343 пред Р. Кина
民前1343年
Нанакшахи−899
Селевкидски календар880/881 г.г.
Тајландски сончев календар1111–1112
Тибетски календар阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
695 или 314 или −458
    — до —
阴土牛年
(женска земја-вол)
696 или 315 или −457

569 (DLXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 569 година од новата ера, 569. од првиот милениум, 69. од VI век и последна од 560-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6077 и 6078 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5319 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4329 и 4330 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1322.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 569 година се протега во 3205 и 3206, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3265 и 3266 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1112. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 55 и 54 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 569 на Ризницата ?