589

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
589 г.  во други календари
Грегоријански календар 589
DLXXXIX
Ab urbe condita 1342
Асирски календар 5339
Бахајски календар -1255–-1254
Бенгалски календар -4
Берберски календар 1539
Будистички календар 1133
Бурмански календар -49
Византиски календар 6097–6098
Еврејски календар 4349–4350
Ерменски календар 38
ԹՎ ԼԸ
Етиопски календар 581-582
Ирански календар 33 п.с. – 32 п.с.
Исламски календар 34 пред хиџра – 33 пред хиџра
Јулијански календар 589    DLXXXIX
Кинески календар 戊申年月日
(3225/3285)
— до —
己酉年月日
(3226/3286)
Коптски календар 305–306
Корејски календар 2922
Календар Мингуо 1323 пред РК
民前1323年
Селевкидски календар 900–901
Тајландски сончев календар 1132
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 645–646
 - Шака самват 511–512
 - Кали југа 3690–3691
Холоценски календар 10589
Џуче-календар нема (пред 1912)

589 (DLXXXIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 589. година од новата ера, 589. од првиот милениум, 89. од 6 век и последна од 580-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6097 и 6098 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5339 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4349 и 4350 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1342.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 589. година се протега во 3225 и 3226, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3285 и 3286 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1132. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 34 и 33 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]