515

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
515 г.  во други календари
Грегоријански календар 515
DXV
Ab urbe condita 1268
Асирски календар 5265
Бахајски календар -1329–-1328
Бенгалски календар -78
Берберски календар 1465
Будистички календар 1059
Бурмански календар -123
Византиски календар 6023–6024
Еврејски календар 4275–4276
Ерменски календар
Етиопски календар 507-508
Ирански календар 107 п.с. – 106 п.с.
Исламски календар 110 пред хиџра – 109 пред хиџра
Јулијански календар 515    DXV
Кинески календар 甲午年月日
(3151/3211)
— до —
乙未年月日
(3152/3212)
Коптски календар 231–232
Корејски календар 2848
Календар Мингуо 1397 пред РК
民前1397年
Селевкидски календар 826–827
Тајландски сончев календар 1058
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 571–572
 - Шака самват 437–438
 - Кали југа 3616–3617
Холоценски календар 10515
Џуче-календар нема (пред 1912)

515 (DXV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 515. година од новата ера, 515. од првиот милениум, 15. од 6 век и шеста од 510-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6023 и 6024 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5265 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4275 и 4276 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1268.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 515. година се протега во 3151 и 3152, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3211 и 3212 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1058. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 110 и 109 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]