559

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
559 г.  во други календари
Грегоријански календар 559
DLIX
Ab urbe condita 1312
Асирски календар 5309
Бахајски календар -1285–-1284
Бенгалски календар -34
Берберски календар 1509
Будистички календар 1103
Бурмански календар -79
Византиски календар 6067–6068
Еврејски календар 4319–4320
Ерменски календар 8
ԹՎ Ը
Етиопски календар 551-552
Ирански календар 63 п.с. – 62 п.с.
Исламски календар 65 пред хиџра – 64 пред хиџра
Јулијански календар 559    DLIX
Кинески календар 戊寅年月日
(3195/3255)
— до —
己卯年月日
(3196/3256)
Коптски календар 275–276
Корејски календар 2892
Календар Мингуо 1353 пред РК
民前1353年
Селевкидски календар 870–871
Тајландски сончев календар 1102
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 615–616
 - Шака самват 481–482
 - Кали југа 3660–3661
Холоценски календар 10559
Џуче-календар нема (пред 1912)

559 (DLIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 559. година од новата ера, 559. од првиот милениум, 59. од 6 век и последна од 550-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6067 и 6068 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5309 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4319 и 4320 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1312.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 559. година се протега во 3195 и 3196, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3255 и 3256 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1102. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 65 и 64 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]