502

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
502 г.  во други календари
Грегоријански календар 502
DII
Ab urbe condita 1255
Асирски календар 5252
Бахајски календар -1342–-1341
Бенгалски календар -91
Берберски календар 1452
Будистички календар 1046
Бурмански календар -136
Византиски календар 6010–6011
Еврејски календар 4262–4263
Ерменски календар
Етиопски календар 494-495
Ирански календар 120 п.с. – 119 п.с.
Исламски календар 124 пред хиџра – 123 пред хиџра
Јулијански календар 502    DII
Кинески календар 辛巳年月日
(3138/3198)
— до —
壬午年月日
(3139/3199)
Коптски календар 218–219
Корејски календар 2835
Календар Мингуо 1410 пред РК
民前1410年
Селевкидски календар 813–814
Тајландски сончев календар 1045
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 558–559
 - Шака самват 424–425
 - Кали југа 3603–3604
Холоценски календар 10502
Џуче-календар нема (пред 1912)

502 (DII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 502. година од новата ера, 502. од првиот милениум, 2. од 6 век и трета од 500-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6010 и 6011 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5252 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4262 и 4263 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1255.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 502. година се протега во 3138 и 3139, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3198 и 3199 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1045. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 124 и 123 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]