501

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
501 во разни календари
Грегоријански календар501
DI
Ab urbe condita1254
Асирски календар5251
Балиски календар422–423
Бенгалски календар−92
Берберски календар1451
Будистички календар1045
Бурмански календар−137
Византиски календар6009–6010
Кинески календар庚辰(мет. змеј)
3197 или 3137
    — до —
辛巳年 (мет. змија)
3198 или 3138
Коптски календар217–218
Етиопски календар493–494
Еврејски календар4261–4262
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера557–558
 - Сачка ера422–423
 - Кали-југа3601–3602
Холоценски календар10501
Ирански календар121 п.п. – 120 п.п.
Исламски календар125 п.х. – 124 п.х.
Јавански календар387–388
Јулијански календар501
DI
Корејски календар2834
Мингуо-календар1411 пред Р. Кина
民前1411年
Нанакшахи−967
Селевкидски календар812/813 г.г.
Тајландски сончев календар1043–1044
Тибетски календар阳金龙年
(машко железо-змеј)
627 или 246 или −526
    — до —
阴金蛇年
(женско железо-змија)
628 или 247 или −525

501 (DI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 501 година од новата ера, 501. од првиот милениум, 1. од VI век и втора од 500-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6009 и 6010 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5251 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4261 и 4262 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1254.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 501 година се протега во 3137 и 3138, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3197 и 3198 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1044. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 125 и 124 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]