514

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
514 г.  во други календари
Грегоријански календар 514
DXIV
Ab urbe condita 1267
Асирски календар 5264
Бахајски календар -1330–-1329
Бенгалски календар -79
Берберски календар 1464
Будистички календар 1058
Бурмански календар -124
Византиски календар 6022–6023
Еврејски календар 4274–4275
Ерменски календар
Етиопски календар 506-507
Ирански календар 108 п.с. – 107 п.с.
Исламски календар 111 пред хиџра – 110 пред хиџра
Јулијански календар 514    DXIV
Кинески календар 癸巳年月日
(3150/3210)
— до —
甲午年月日
(3151/3211)
Коптски календар 230–231
Корејски календар 2847
Календар Мингуо 1398 пред РК
民前1398年
Селевкидски календар 825–826
Тајландски сончев календар 1057
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 570–571
 - Шака самват 436–437
 - Кали југа 3615–3616
Холоценски календар 10514
Џуче-календар нема (пред 1912)

514 (DXIV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 514. година од новата ера, 514. од првиот милениум, 14. од 6 век и петта од 510-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6022 и 6023 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5264 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4274 и 4275 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1267.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 514. година се протега во 3150 и 3151, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3210 и 3211 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1057. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 111 и 110 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]