Прејди на содржината

584

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
584 во разни календари
Грегоријански календар584
DLXXXIV
Ab urbe condita1337
Ерменски календар33
ԹՎ ԼԳ
Асирски календар5334
Балиски календар505–506
Бенгалски календар−9
Берберски календар1534
Будистички календар1128
Бурмански календар−54
Византиски календар6092–6093
Кинески календар癸卯(вод. зајак)
3280 или 3220
    — до —
甲辰年 (дрв. змеј)
3281 или 3221
Коптски календар300–301
Етиопски календар576–577
Еврејски календар4344–4345
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера640–641
 - Сачка ера505–506
 - Кали-југа3684–3685
Холоценски календар10584
Ирански календар38 п.п. – 37 п.п.
Исламски календар39 п.х. – 38 п.х.
Јавански календар473–474
Јулијански календар584
DLXXXIV
Корејски календар2917
Мингуо-календар1328 пред Р. Кина
民前1328年
Нанакшахи−884
Селевкидски календар895/896 г.г.
Тајландски сончев календар1126–1127
Тибетски календар阴水兔年
(женска вода-зајак)
710 или 329 или −443
    — до —
阳木龙年
(машко дрво-змеј)
711 или 330 или −442

584 (DLXXXIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 584 година од новата ера, 584. од првиот милениум, 84. од VI век и петта од 580-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6092 и 6093 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5334 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4344 и 4345 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1337.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 584 година се протега во 3220 и 3221, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3280 и 3281 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1127. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 39 и 38 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 584 на Ризницата ?