574

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
574 во разни календари
Грегоријански календар574
DLXXIV
Ab urbe condita1327
Ерменски календар23
ԹՎ ԻԳ
Асирски календар5324
Балиски календар495–496
Бенгалски календар−19
Берберски календар1524
Будистички календар1118
Бурмански календар−64
Византиски календар6082–6083
Кинески календар癸巳(вод. змија)
3270 или 3210
    — до —
甲午年 (дрв. коњ)
3271 или 3211
Коптски календар290–291
Етиопски календар566–567
Еврејски календар4334–4335
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера630–631
 - Сачка ера495–496
 - Кали-југа3674–3675
Холоценски календар10574
Ирански календар48 п.п. – 47 п.п.
Исламски календар50 п.х. – 48 п.х.
Јавански календар462–463
Јулијански календар574
DLXXIV
Корејски календар2907
Мингуо-календар1338 пред Р. Кина
民前1338年
Нанакшахи−894
Селевкидски календар885/886 г.г.
Тајландски сончев календар1116–1117
Тибетски календар阴水蛇年
(женска вода-змија)
700 или 319 или −453
    — до —
阳木马年
(машко дрво-коњ)
701 или 320 или −452

574 (DLXXIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 574 година од новата ера, 574. од првиот милениум, 74. од VI век и петта од 570-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6082 и 6083 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5324 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4334 и 4335 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1327.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 574 година се протега во 3210 и 3211, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3270 и 3271 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1117. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 50 и 48 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]