Недела

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Недела, според ISO 8601, е последниот ден од седмицата, и во Mакедонија се смета за неработен ден, поврзан со викендот. Во старата христијанска религија и денешната еврејска религија, се смета за прв ден. Во денешната христијанска религија се поврзува со денот на воскреснувањето на Исус Христос. Недела е денот помеѓу сабота и понеделник.

Недела како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Неделата често се јавува како тема во бројни дела од областа на уметноста и популарната култура, како:

 • „Недела“ - песна на Пол Елијар од 1951 година.[1]
 • „Проклета недела“ (Prokleta nedjelja) - песна од албумот „Сјај во очите“ (Sjaj u očima) на хрватската група „Парни валјак“ од 1988 година.[2]
 • „Неделно утро“ (Sunday morning) - песна на американската група „Марун 5“ од 2002 година.[3]
 • „Неделно утро“ (Sunday morning) - песна на американската рок-група „Велвет андерграунд“ од 1966 година.[4]
 • „Недела, проклета недела“ (Sunday Bloody Sunday) - песна на американската група „Ју Ту“.[5]
 • „Ден седми“ - песна на југословенскиот поет Мак Диздар.[6]
 • „Неделна песна“ (Nedjeljna pjesma) - песна на хрватскиот писател Мирослав Крлежа.[7]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Пол Елијар, Времето не проаѓа. Скопје: Кочо Рацин, 1966, стр. 71-72.
 2. YouTube, Parni Valjak - Prokleta Nedjelja (пристапено на 16.1.2016)
 3. Maroon 5 - Sunday Morning - YouTube (пристапено на 29.11.2016)
 4. YouTube, Velvet Underground - "Sunday Morning" from "Velvet Underground and Nico" LP (пристапено на 29.11.2016)
 5. YouTube, U2 - Sunday Bloody Sunday (пристапено на 29.11.2016)
 6. Мак Диздар, Горчин. Скопје, Македонска книга, стр. 9-11.
 7. Miroslav Krleža, Lirika. Sarajevo: Svjetlost, 1966, стр. 10-12.