Леополд Стаф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Леополд Стаф
Роден/аЛеополд Стаф
14 ноември 1878(1878-11-14)
Лавов, под окупација на Австрија
Починат/а31 мај 1957(1957-05-31) (возр. 78)
Скаржиско-Камјена, Полска
Јазикполски
НационалностПолјак

Леополд Стаф (полски: Leopold Staff; 1878-1957) - полски поет.

Животопис[уреди | уреди извор]

Творештво[уреди | уреди извор]

Својата прва книга Стаф ја објавил во 1901 година, во времето на „Млада Полска“. Неговото дело е обемно - објавил поголем број поетски збирки, драми и есеи, а се занимавал и со преведување. Скамандровците го сметале за свој водач и учител, а младите поети во повоената Полска во него гледале поет кој ги спојува разните епохи во полската поезија. И навистина, неговата поезија се менувала од една друга епоха, од еден до друг правец и во неа се отсликуваат сите фази и моди низ кои поминала полската поезија во XX век. Неговата поезија по Втората светска војна воодушевува со својата свежина, едноставност, концизност, одредена доза хумор и животна мудрост. Оттука, токму оваа фаза од неговото творештво денес е најприфатена и се смета за претставителна за неговото дело. За време на својот живот, Стаф уживал голема слава како најголем полски поет, но потоа за брзо време паднал во заборав.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Savremena poljska poezija. Beograd: Nolit, 1964, стр. 17.