Петок

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Петок е петтиот ден во седмицата, кој се наоѓа помеѓу сабота и четврток. Во културите коишто за прв ден во седмицата ја земаат недела, петок е шестиот ден во седмицата. Во христијанската религија, петок се смета за свет ден, односно ден пред воскреснувањето на Исус Христос.

Петок како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

  • „Петок, 13-ти“ - кус расказ на македонскиот писател Драган Георгиевски од 2013 година.[1]
  • „Петок навечер“ (Friday night) - песна на американската рок-група „Бич Бојс“ (Beach Boys) од 1967 година.[2]
  • „Црн петок“ (Black Friday) - песна на американската рок-група „Стили Ден“ (Steely Dan) од 1975 година.[3]
  • „Ќе те сакам до петок“ (Love You Till Friday) - песна на американската рок-група „Риплејсментс“ (The Replacements) од 1981 година.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]