Прејди на содржината

Бесмртност

Од Википедија — слободната енциклопедија

Бесмртност (или вечен живот) е концепт за живеењето на физичка или духовна форма во бесконечна должина од време.[1]

Бидејќи бесмртноста е негирање на смртноста, односно на умирањето, луѓето отсекогаш се занимавале со неа. Во Епот за Гилгамеш, едно од првите книжевни дела што датира од 22 век п.н.е., главниот јунак е во потрагата по бесмртност за себеси.[2] Религиите зборуваат со бесмртноста на душата, а оваа тема е чест предмет на шпекулации, фантазија и дебата.

Бесмртноста како мотив во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

  • „Бесмртност“ (англиски: Immortality) - песна на британската рок-група Фол (The Fall) од 1992 година.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (cf Concise Oxford Dictionary
  2. Joel Garreau (31 октомври 2007). „The Invincible Man“. Washington Post: C01.
  3. DISCOGS, The Fall ‎– Code: Selfish (пристапено на 20.12.2021)