Вторник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Бог Тор или Тив, идентификуван со Марс, после кого Вторник (поточно Tuesday) е наречен. Исландка Национална Библиотека, Рејкјавик.

Вторник е денот во седмицата помеѓу понеделник и среда

Во македонската традиција вторник е т.н. делник, еден од деновите за работа.

Вторник како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

  • „Вторник попладне“ (Tuesday Afternoon) - песна на американската рок-група „Мади блуз“ (Moody Blues) од 1967 година.[1]
  • „Вторник“ (Tuesday) - песна на австралиската рок-група „Хамингбрдс“ (The Hummingbirds) од 1989 година.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]