Сабота

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Сабота е шестиот ден од седмицата, помеѓу петок и недела, и е неработен ден во Македонија, освен во исклучоци кои може да ги прави Владата на Република Македонија. Како неработен ден, сабота се поврзува со недела како викенд денови. Во некои религии и култури тој е седмиот, последниот ден во седмицата.

Сабота како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]