Седмица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Италијанска нараквица ги претставува деновите во неделата по нивните истоимени богови (од средината на XIX век, Волтеров уметнички музеј)

Седмица, недела или теден — групирање на денови како во месечевиот месец, година итн. Седмицата зазема помал временски период од месецот и помага на луѓето за организирање на работата, секојдневните активности, комуникацијата и останатите сфери од животот. Повеќето од земјите во светот ја поделиле седмицата на седум денови.

Седмицата како мотив во популарната култура[уреди | уреди извор]

  • „Првата недела/Последната недела... Безгрижен“ (англиски: First Week/Last Week...Carefree) - песна на американската рок-група „Токинг хедс“ (Talking Heads) од 1977 година.[1]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Colson, Francis Henry (1926). The Week: An Essay on the Origin and Development of the Seven-day Cycle. The University press.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]