Папа Кај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Caius
Родено име Каус
Папа од 283
Папа до 296
Претходник Папа Евтихиј
Наследник Папа Marcellinus
Роден непознато
Починал 296
непознато
Други папи по име Каус

Папа Каус (или Гај) бил римски папа во периодот од 283 до 296 година. Тој е син на Гај или, според света Сузана Конкордиска, роднина на император Диоклециан, и папа станал на 17 декември 283 година. Неговиот гроб, со вистинска епитафија, бил откриен во катакомбите на Папа Каликстус I.

Неговото чествување е на 22 април.