Прејди на содржината

Папа Захариј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Zacharias
Родено име Захариј
Папа од 10 декември 741
Папа до 22 март 752
Претходник Папа Григориј III
Наследник Папа Стефан II
Роден ?
Калабрија
Починал 22 март 752
?
Други папи по име Захариј

Захариј (лат. Zacharias PP.; ? - 22 март 752) — римски папа од 10 декември 741 до 22 март 752[1]. Тој се допишувал со Св.Бонифациј, мисионер во Германија. Пипин Малиот му испратил писмо, во кое го прашувал, дали е правилно со државата да владее некој кој нема сила, или тоа да го прави некој кој ја има власта в раце. На тоа, папата Захариј mу одговорил, дека да управува е должен оној кој има сила. Со тоа, тој дал согласност за симнување од престолот на последниот меровински крал и поставување на Пипин III на негово место.

Наводи[уреди | уреди извор]