Прејди на содржината

Папа Адријан VI

Од Википедија — слободната енциклопедија
Hadrianus VI
Родено име Адријан Дедел Флоренс Утрехтски
Папа од 9 јануари 1522
Папа до 14 септември 1523
Претходник Папа Лав X
Наследник Папа Климент VII
Роден 3 јануари 1849
Утрехт, Свето Римско Царство
Починал 14 септември 1523
Рим
Други папи по име Адријан (појаснување)

Адријан VI (лат. Hadrianus PP. VI; 2 март 1459 - 14 септември 1523) — римски папа од 9 јануари 1522 до 14 септември 1523[1]. Тој бил единствениот папа којшто бил Холанѓанец и последниот не-италијански папа до папата Јован Павле II. Тој и папата Марцел II кои го задржале своето баптистичко име по изборот. Погребан е во германската црква во Рим, Санта Марија дел Амина.

Наводи[уреди | уреди извор]